BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Iran uspešno proizveo 60% obogaćeni uranijum nekoliko dana nakon „čina sabotaže“ u nuklearnom postrojenju Natanc

RT: Iran uspešno proizveo 60% obogaćeni uranijum nekoliko dana nakon „čina sabotaže“ u nuklearnom postrojenju Natanc
16.04.2021. god.

Iran je proizveo 60% obogaćeni uranijum u svom nuklearnom postrojenju u Natancu, saopštili su visoki zvaničnici te zemlje. Objekat je 
pre samo nekoliko dana pogođen "činom sabotaže" za koji je Teheran optužio Izrael.

Vest je danas objavio predsednik iranskog parlamenta Mohamad Baher Halibaf.


„Ponosan sam što mogu da objavim da su u 00:40 ... iranski naučnici uspeli da proizvedu 60% obogaćeni uranijum“, rekao je on.

Postignuće je potvrdio šef Iranske organizacije za atomsku energiju Ali Akbar Salehi. Zvaničnik je rekao da je postupak obogaćivanja uranijuma od 60% "u toku u nuklearnom postrojenju Martir Ahmadi Roshan", misleći na fabriku u Natancu.

„Proizvodimo oko devet grama 60% obogaćenog uranijuma na sat“, rekao je Salehi.

„Ali, moramo poraditi na aranžmanima kako bismo ga spustili na pet grama na sat.“

"Obogaćivanje od 60% je odgovor na vaše zlo", rekao je iranski predsednik Hasan Rohani, obećavši da će "oštrim povišenjem bogaćenja" iranskim neprijateljima "preseći obe ruke".

Pogon u Natancu pretrpeo je veliki nestanak struje prošle nedelje, što je rezultiralo oštećenjem niza centrifuga za obogaćivanje uranijuma. Teheran je obećao da će zameniti oštećenu opremu, kao i da će u objektu instalirati dodatne uređaje nakon sumnje na napad, za koji je direktno optužio Izrael. Iako je o izraelskom učešću u incidentu izvestilo više američkih i izraelskih medija, Tel Aviv je po tom pitanju ostao nem.

Incident se dogodio usred razgovora u Beču kojim se pokušalo oživiti nuklearni sporazum iz 2015. godine, zvanično poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA). Sporazum se faktički raspao nakon što se tadašnji predsednik SAD Donald Tramp povukao početkom 2018. godine, optužujući Teheran za kršenje njegovog „duha“. Od tada je Vašington uveo brojne sankcije Teheranu, a Iran je postepeno proširivao nuklearne aktivnosti.

Dok je Teheran optužio svoje navodne napadače za pokušaj da potkopaju njegovu pregovaračku poziciju sabotažom u Natancu, evropski potpisnici JCPOA bili su više zabrinuti zbog poteza obogaćivanja od 60%.

„Ovo je ozbiljan razvoj događaja, jer proizvodnja visoko obogaćenog uranijuma predstavlja važan korak u proizvodnji nuklearnog oružja. Iran nema verodostojne civilne potrebe za obogaćivanjem na ovom nivou“, saopštile su Velika Britanija, Nemačka i Francuska u zajedničkom saopštenju ove srede.

Teheran je odbacio takvu zabrinutost, ponovivši da njegov nuklearni program teži samo civilnim i miroljubivim ciljevima.

„Mogli smo i ranije da uradimo 60% [obogaćivanja]. Danas možemo obogatiti 90% ako želimo, ali ne tražimo nuklearnu bombu“, rekao je juče Rohani.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / Iranian Presidency Office / WANA / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Brisel govori o slobodi govora, ali je ne podržava, izjavio je predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta


SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider

„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve


Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi

Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »